#ДіалогТУТ

Чернівці, закон Княжицького, Байрактар-news. Ми чекали — нам пояснили

Ключові тези брифінгу в Києво-Печерській Лаврі (15.12.2022).
Якщо у вас немає 1,5 години, щоб подивитися весь брифінг, ми зробили підбірку, що прозвучало нового.

Про «Байрактар-news»

 • Словом можна вбити. Священний обов’язок християнина — піднести голос проти святотатства. У скандальному випуску «Байрактар news» образливі слова прозвучали проти Бога — доброго, милостивого, благого. Насміхатися з Бога, тим більше в матюкливому контексті, — це гріх.

Протоієрей Сергій Ющик

 • Окрім богохульства та святотатства відео містить ознаки образи честі й гідності та розпалювання релігійної ворожнечі, створює передумови для громадянського конфлікту. Усі священнослужителі УПЦ маркуються як вороги народу, хоча насправді духовенство в основній своїй масі є патріотами України.

Тому. 15 грудня було подано заяву до поліції за статтею 161 Кримінального Кодексу України за розпалювання релігійної ворожнечі та образу релігійних почуттів. Якщо поліція не відкриє кримінальне провадження, синодальний юридичний відділ УПЦ домагатиметься відкриття провадження через суд.

 • Такі сюжети є наслідком релігійної політики, яка здійснюється в Україні протягом останніх років. Це є неприпустимим зараз, адже в умовах повномасштабної війни народові України потрібна єдність.

Голова Синодального юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов

 • Сюжет на «1+1» принизив кожного християнина, який ходить по планеті Земля. Афілійована з Президентом України гумористична програма вдається до образи релігійних почуттів християн не тільки України, але й Європи та Америки.
 • Ще на початку повномасштабної війни керівництво держави заявляло про те, що «Руської Церкви в Україні немає, у нас всі Церкви Українські», але буквально за останні 1,5 місяці риторика влади змінилася радикально. Хтось дав добро на розхитування релігійного човна в Україні.

Протоієрей Олександр Клименко

 • Розхитування релігійної ситуації всередині України напряму суперечить інтересам перемоги України в повномасштабній війні та інтересам національної безпеки. Залишається питання, кому це вигідно.
 • Відеоролік на «1+1» зачіпає релігійні почуття не лише християн, а й усіх віруючих людей — і мусульман, і юдеїв, тому Президент України, як гарант Конституції, має виступити на захист. Також має сказати своє слово Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій.

Колишній голова Держкомрелігій Юрій Решетніков

Про скандал у Чернівцях

 • Будь-хто, хто бував у Чернівецькому єпархіальному управлінні, знає, що там завжди залишається на ніч багато людей, а не лише ночував той неповнолітній хлопець.
 • Окрім несанкціонованого фотографування були й інші численні порушення під час 12-годинного обшуку СБУ в єпархіальному управлінні в Чернівцях.
 • 10 грудня було подано позов до видання «LB.ua» за наклеп.

Фотографії, які розмістило видання, не виходили ніде на офіційних інформаційних ресурсах Служби безпеки України, тож залишається питання, яким чином інформація, яка належить до категорії «з обмеженим доступом», опинилася на сторонньому ЗМІ.

 • Івано-Франківську єпархію намагаються знищити, і це, очевидно, є вказівкою з боку держави.

Єпископ Івано-Франківський і Коломийський Нікіта

Про законодавчі ініціативи заборони УПЦ

 • На сьогодні прийнято близько 70 рішень органів місцевого самоврядування щодо заборони УПЦ. Такі рішення є незаконними, не відповідають Конституції України та закону про оголошення військового стану і знаходяться поза компетенцією органів місцевого самоврядування.
 • За останні два тижні не зафіксовано жодних фактів захоплень або переходів парафій з УПЦ. Такі факти почастішали з початком повномасштабної війни, але здебільшого це було втручання територіальних громад у справи релігійних громад і також не мало законного характеру. 
 • 7 законопроєктів щодо заборони чи обмеження діяльності УПЦ зараз перебувають на розгляді Верховної Ради України.

9 грудня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики ухвалив 4 законопроєкти. Серед яких:

— про позбавлення релігійних організацій статусу неприбуткових організацій, якщо вони належать до УПЦ;

— законопроект 8262, спрямований на полегшення схем захоплення релігійних громад УПЦ;

— про передання Києво-Печерської Лаври та Почаївської Лаври до ПЦУ;

— так званий закон Княжицького, який встановлює монополію на використання слова «православний». Православною зможе називатися тільки та релігійна організація, яка належить до ПЦУ, а інші такого права не матимуть. Також вводиться поняття «іноземна релігійна організація», до якої відноситимуть за незрозумілими критеріями.

Ці закони порушують законодавство України та не мають бути ухвалені Верховною Радою України.

Голова Синодального юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов

***

Повний запис брифінгу доступний на YouTube-каналі Української Православної Церкви.

Друзі! Долучайтеся до створення простору порозуміння та єдності)

Наш проєкт — це православний погляд на все, що відбувається навколо Церкви і в Церкві. Відверто і чесно, на засадах взаємоповаги, християнської любові та свободи слова ми говоримо про те, що дійсно хвилює.

Цікаві гості, гострі запитання, ексклюзивні тексти — ми існуватимемо й надалі, якщо ви нас підтримаєте!

Ви донатите — ми працюємо) Разом переможемо!

Картка Приват (Комінко Ю.М.)

Картка Моно (Комінко Ю.М.)

Читати далі: